21. 3. 2018

Záchranná výprava aneb Všechno je jinak?


S naprostým úžasem jsme v Naději pro kočky sledovali údajnou záchrannou akci strážníka plzeňské Městské policie a webu Krimi Plzeň okolo jezevčíka Pišty. Zjistili jsme totiž, že jde už o několikátý případ, kdy věci nejsou tak, jak se prezentují. A mluvili jsme samozřejmě i s Jiřím, který si Pištu z plzeňského útulku vzal.

Kauza Pišta je jednou velkou sérií pochybení Městské policie Plzeň, která provozuje útulek. Na všechno nás upozornila naše bývalá členka, paní učitelka Dagmar Beránková, která strážníky upozornila nejen na přežívání psa a jeho majitele v autě. Strážníci věc ověřili, zjistili, že je to pravda, ale nechali se přesvědčit, že mladík se psem odjíždí do Tanvaldu k bratrovi. Nechali tedy Pištu v autě a odjeli. Po šesti dnech, kdy je osud pejska nijak nezajímal, je znovu paní učitelka upozornila, že stále žije v autě. Až pak tedy Městská policie zasáhla a Pištu vzala zpět do útulku. Zdroj tady:

Paní učitelka se o Pištu zajímala dál. Když se na něj po nějaké době znovu zeptala, sdělil jí strážník, že pokud se původní zájemce znovu objeví v útulku a doloží, že má kde bydlet a že pracuje, musí mu útulek podle právníků psa znovu vydat. Podle Krimi Plzeň se tak skutečně stalo, když mladík předložil pracovní a nájemní smlouvy na plzeňskou adresu – všechny přitom ale údajně podvedl a přestěhoval se kamsi k Tanvaldu. „Není to pravda,“ upozornil nás Jiří. „Nikoho jsem nepodvedl. Smlouvy zněly na adresu v Jablonci nad Nisou, strážníci přesně věděli, kam mám namířeno,“ doplnil. A my za Naději pro kočky dodáváme – zfalšovat pracovní a nájemní smlouvu nejspíš není úplně jednoduché a navíc se jedná o trestný čin. Pokud by skutečně smlouvy zněly na plzeňskou adresu, nejspíš by to strážníci řešili trestním oznámením.  

Paní učitelka Beránková také strážníky upozornila, že se po nějaké době objevil na inzertním serveru Bazoš inzerát na prodej Pišty. „Bylo to v opilosti, já občas takhle dávám inzeráty, když se napiju. Byla to klukovina,“ přiznává Jiří. Brzy mu pak prý zazvonil telefon a plzeňský strážník na něj křičel, ať psa okamžitě odveze zpět do útulku Plzně. To Jiří odmítl.

Protože ho ale prý strážník upozornil, že pokud ho někdo uvidí se psem v autě, okamžitě mu zvíře zabaví, dal pejska na hlídání k příbuzným. Jenže ti ho předali tamní městské policii, aby ho odvezla do útulku. „Rozhodně není pravda, že bych ho nechal samotného v prázdném bytě. Chtěl jsem hned jet do útulku AzylPes v Krásném Lese, abych ho získal zpět, když mi znovu volal plzeňský strážník. Křičel, že si psa veze do Plzně a že mu mám zaplatit benzín,“ popisuje Jiří.

Mladík je z celé situace nešťastný. A my v Naději pro kočky jsme v rozpacích. Zaráží nás, že namísto, aby Městská policie přiznala opakovaná pochybení, prezentuje tenhle velký průšvih jako záchrannou akci a ještě to vypadá, jako by si fakta upravovala tak, jak se jí hodí, aby vše vyznělo co nejlépe. A mrzí nás, že nakonec všechno odnese nevinné zvíře.