Proč kastrovat?

Kastrace je jediným zodpovědným řešením vzhledem k množství koček a koťat, které žijí v ulicích Plzně. Kastrace je nezbytná nejen pro kočky, které majitel pouští ven, ale rozhodně ji doporučujeme i pro všechny kočky chované v bytech. Kastrovaná kočka má mnohem větší šanci, že prožije dlouhý život.  Drží se víc doma, kde se cítí v bezpečí. Je také přítulnější. Tloustne jen v případě, že ji majitel překrmuje. 


Kočky ohrožují dvě velmi nebezpečné nákazy: feline immunodeficienc virus (FIV) a leukémie. Obě se přenášejí slinami a pohlavním stykem. U kastrovaných koček je riziko poranění a přenosu infekce minimální. Drží se totiž obvykle doma, nebrání své teritorium a nebojují o něj s ostatními kočkami. Naopak nekastrované kočky těmito chorobami trpí často.Nekastrovaná kočka v bytě

Žít v jednom bytě s kočkou nebo kocourem v říji není nic příjemného. Taková kočka nežere, hlasitě a vytrvale mňouká, hledá partnera a když ho nenajde, trápí se. Říje ji navíc zbytečně vyčerpává. U koček často také dochází k tvorbě cyst na děloze. Nekastrovaní kocouři si označují svoje teritorium silně páchnoucí močí. Značkují nejen venku, ale i v bytě. Často se také dlouhé dny i týdny toulají a vracejí se zranění. Většina koček, které zemřou pod koly aut, jsou nekastrovaní kocouři.

Kastrace kocourů je stejně důležitá jako kastrace koček. Pokud žijí kocouři v bytě, zamezíme kastrací značkování a nepříjemnému kocouřímu zápachu. Značkovat začínají kocouři kolem desátého až dvanáctého měsíce života. To je také nejvhodnější doba pro kastraci. Kočičky je možné kastrovat už od půl roku věku, tedy před tím, než jsou schopné zabřeznout. Není pravda, že je vhodné, aby kočka měla alespoň jednou koťata.  Právě naopak. Veterináři doporučují kastrovat kočky ještě před první říjí. 

Nejhorší variantou je nekastrovaná kočka venku. Za svůj život dokáže přivést na svět až miliony potomků.

Co je kastrace

Jedná se o chirurgický zákrok prováděný v narkóze. Kocourům se odejmou varlata, kočičkám vaječníky a někdy i děloha. U kocourů je kastrace velmi jednoduchá, u kočiček je třeba otevřít dutinu břišní, pak se rána zašije několika stehy. Pokud veterinář nepoužije vstřebatelné stehy, je nutné je po deseti dnech vyjmout.